07-08.03.2016 Srí Lanka – Den 11,12 – U moře v Tangalle, Nečekaná oslava

Ráno se po snídani rozloučíme s milými hostiteli guesthousu, necháme se tuk-tukem odvézt na autobusové nádraží a po čtyřech příjemných dnech strávených v horách opouštíme Haputale a jedeme konečně k moři.

Několikrát jsme v předešlých dnech měnili plány cesty a vymýšleli jak zkombinovat cestu k moři s návštěvou nějakého národního parku se safari, ale protože jsem byli docela unavený z předchozího turistění po horách, rozhodli jsme se (hlavně na můj nátlak 😉  ), že park vynecháme a pojedeme rovnou k moři. Obzvlášť, když jsem objevil nabídku na ubytování v Tangalle, která se prezentovala cedulí s vyobrazenou českou vlajkou a nápisem v češtině studené pivo, a ještě za skvělou cenu 10 $. Nebylo o čem diskutovat a okamžitě jsem nabídku zabookoval. Z Haputale jsme se však nejprve museli přejet do Wellawayi. Cesta tu po klikaté úzké silnici v horách ubíhala velmi pomalu, alespoň jsme však mohli spatřit vysoký vodopád Diyaluma Falls. Na jedné zastávce k nám přistupuje český pár, který také míří do Tangally a cesta nám ubíhá mnohem rychleji. Ve Wellawayi se nás „už klasicky” snaží obalamutit několik tukařů s jejich super nabídkami, ale víme už své, takže je ihned odmítáme a čekáme na náš autobus. Během čekání si jeden Srílančan od Lady vysomruje cigáro, které si schovává do kapsy. Ptáme se ho proč si cigaretu nezapálí a Srílančan ukazuje na policajta, který stojí hned za námi, s tím že by dostal pokutu za kouření na veřejnosti, ale hned nás informuje, že se tohoto zákazu bát nemusíme se slovy: „No colour, no problem.” Po chvilce přijíždí náš autobus, ve kterém nám Srílančani ochotně uvolňují místa na zadní lavici. Po cca 3h upocené jízdy v narvaném autobuse, kde nám šlapou po nohách s radostí vystupujeme v Tangalle a bez smlouvání bereme prvního tuka a necháváme se odvézt do našeho ubytování Shanika Beach Inn.

Cool muzika v autobuse

­

Tukař nás veze podél nádherné pláže a zastavuje u budovy, před kterou vlaje česká, slovenská a srílanská vlajka. Vřele nás vítá majitel penzionu, a po pár krátkých anglických frázích (helou, ha vár jů) se nás majitel česky ptá: “ Vy jste Češi co?. Já jsem Láďa.“ Po krátkém seznámení nám jde ukázat náš pokoj a vysvětluje nám proč je tak levný. Jedná se totiž o pokoj před rekonstrukcí, který je skromně vybaven. Na betonové podlaze tu stojí židle, věšák a postel a v rohu je malý kamrlík se záchodem a sprchou. Postel je však čistě povlečená a sprcha je umytá, takže se hned zabydlujeme a objednáváme si krásně vychlazené pivo. Po uhašení žíznivých krků se převlékáme do plavek a jdeme se vykoupat. Protože se nám tady líbí využíváme Láďovy nabídky a zamlouváme si pokoj i na další den, přestože jsme původně měli v plánu pokračovat za Brňákama do Mirrisi. Zpětně však můžu konstatovat, že to bylo super rozhodnutí. Zbytek dne trávíme blbnutím ve vlnách teplého Indického oceánu, povalováním se ve stínu kokosových palem a u Ládi na terase při popíjení piva. Protože bydlíme u českého hostitele dáváme si k večeři jeho specialitu: smažený sýr s hranolkami. Místní sýr chutná maličko jinak než eidam, i tak je smažák po předchozích jídlech boží a je to příjemná změna v našem jídelníčku. Večer trávíme opět na terase u pivka a vedeme příjemnou konverzaci a seznamujeme se s Danou a její dcerkou Aničkou, které tu také tráví dovolenou.

Překvapení…

Druhý den ráno po výborné snídani, při které jsme poprvé ochutnali hoppers, trávíme skoro celý den u moře. Po několika hodinách mě však začínají v moři pálit oči, a tak se jdu schovat do stínu na terasu. Láďa nám mezi tím domluvil možnost navštívit zítra Národní park Udawalewe, a tak jdeme odpoledne do města vybrat další rupie, abychom měli na výlet. Po návratu z města se za soumraku procházíme na pláži, po které se převalují pořádné vlny. K večeři jsme si chtěli dát druhou Láďovu specialitu: hamburger, ale bohužel mu pekař nepřivezl bulky, a tak jsme si dali rybu, která byla taky dobrá.

Oslava

Po večeři za námi přichází malá Anička, s kterou si celý den Lada něco špitala, že na pláži objevila želvu ať se jdeme honem podívat. Malá a já jdeme napřed a pár minut mě vodí po pláži z jednoho místa na druhé. Želva nikde. Když už v duchu začnu hloubat nad její představivostí a inteligencí, ukončuje malá naší výpravu za želvou a vracíme se zpět. Když dojdu zpět na terasu zůstávám stát jak opařený. Lada, Láďa a paní pro mě připravili tajně narozeninovou oslavu a z balónky ozdobené terasy se spustila živá muzika s nápěvkem happy birthday to you. Překvapení se jim opravdu povedlo a byl jsem dojat. Nic takového jsem opravdu nečekal, jednak jsem nic opravdu nic netušil a druhak budu mít narozeniny až zítra, ale to mi vůbec nevadilo. Dokonce mi sehnali i čokoládový dort. Prostě špica. Později přišel na návštěvu Láďův zdejší kamarád Tilak, který nás zítra ráno zaveze na safari a ten s sebou přinesl velkou misku plnou ovoce. Při prvních soustech nám však ovoce chutnalo divně, protože ho Tilak osolil, ale nakonec nám to docela zachutnalo. Zejména osolený ananas s chilli mi tak chutnal, že si ho doma občas takto připravíme. Byl to úžasný a příjemný večer, za který jsem Ladě, Láďovi, Daně i Aničce nesmírně vděčen, až jsem skoro litoval, že tak rychle utekl, ale ráno musíme brzy vstávat, a tak v rozumnou dobu odcházíme na kutě.

2 thoughts on “07-08.03.2016 Srí Lanka – Den 11,12 – U moře v Tangalle, Nečekaná oslava”

  1. dobrý den, napíšete název toho českého hotelu? díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..